Forum www.ksjantarustka.fora.pl Strona Główna
  FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Historia Klubu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ksjantarustka.fora.pl Strona Główna -> Mks Jantar Ustka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tRoL
Administrator
Administrator



Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 29
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 2:30, 19 Sie 2012    Temat postu: Historia Klubu
Na przełomie lat 1945/46 odbywają się pierwsze imprezy sportowe, jeszcze w formie niezorganizowanej. Rozgrywane są głównie mecze piłki nożnej na szczeblu miasta, pomiędzy ludnością cywilną a wojskiem radzieckim tutaj stacjonującym. Mecz ten wygrała drużyna ustecka 4:1. W tym czasie rozegrano jeszcze wiele innych spotkań, m.in. z Potęgowem. Dzieje się to za sprawą kilku fanatyków futbolu, słusznie przekonanych o tworzeniu tego rodzaju sportu. Mecze te, choć nie cechowała ich walka o punkty, angażowały emocjonalnie nieliczne wtedy społeczeństwo Ustki. Zawody odbywały się na boisku przy ul. Westerplatte (obecnie teren magazynów Stoczni „Ustka”).









Lata 1945-47 to lata, kiedy nie można było rozdzielić ról działaczy i sportowców. Wszyscy organizują i wszyscy grają. W roku 1946 S. Prokopiuk zaczął organizować pierwszy klub sportowy „Jantar”. Jego prezesem został ówczesny burmistrz miasta Ustki K. Kotarski. Jeden z pierwszych składów K.S. Ustka – 1946 rok. Mordaka F., Zięcina, Konopka A., Trąbka W., Rojek E., Szostopal W., Romaniak J., Muszyński E. Rękosiewicz. W roku 1947 na walnym Zebraniu klubowi sportowemu „Jantar” nadano nową nazwę - Klub Sportowy „Ustka” z sekcjami: piłki nożnej i lekkoatletycznej. W tym okresie drużyna piłkarska odnosiła wiele sukcesów jak: zdobycie I miejsca w klasie „C” w swojej grupie okręgu szczecińskiego, zwyciężając II- ligową „Gwardię” Słupsk 3:0. Wszystkie mecze rozgrywane były na boisku w pobliżu Stoczni „Ustka”. Działacze dostrzegają jego liczne mankamenty, starali się o przydział dogodniejszego terenu.









Wreszcie otrzymano - władze administracyjne przydzieliły plac przy ul. Grunwaldzkiej 8/10. Przystąpiono energicznie do budowy stadionu. Dzięki ofiarności działaczy, sportowców, kibiców i społeczności miasta, osiągnięto sukces.







Działalność sportowa w latach 1947-49 związana była z trudnościami. Klub nie posiadał żadnych dotacji, środków finansowych, transportu. Sprzęt kupowali zawodnicy za własne pieniądze, a wszystkie koszty związane z utrzymaniem klubu pokrywane były przez: L. Lipowicza, E. Rojka, Z. Rękosiewicza, J. Łyska, S. Prokopiuka, A. Drążkowskiego i innych.





Rok 1950 przynosi coraz większe zainteresowanie ruchem sportowym. Działacze doszli do porozumienia i utworzyli jeden klub sportowy „Związkowiec” przy Federacji Sportowej „Transportowiec”. Prezesem wybrano W. Szarejko. Klub ten posiadał silne sekcje sportowe, jak boks w klasie „A”, tenis stołowy w klasie „A”, piłkę siatkową w klasie „B”, piłkę nożną w klasie „B” oraz sekcję tenisa ziemnego.

Tak działa klub do roku 1951, bowiem jeszcze tego samego roku zlikwidowano Zrzeszenie Sportowe "Transportowiec”. Na miejsce jednego, prężnego ośrodka, powstają małe klubiki: Klub Sportowy „Kolejarz” przy Federacji Sportowej „Kolejarz”, Klub Sportowy „Stal” przy Stoczni „Ustka”, Garnizonowy Wojskowy Klub Sportowy „Flota”.

K.S. „Kolejarz” posiadał sekcję piłki nożnej i piłki siatkowej. K.S. „Stal” sekcję piłki nożnej w klasie „B”, tenisa stołowego oraz szachów. GWKS „Flota” posiadał sekcję piłki nożnej w klasie wojewódzkiej i w tym czasie uzyskał II miejsce w rozgrywkach o „Puchar Polski” na szczeblu wojewódzkim, przegrywając w finale z „Budowlanymi” Człuchów 3:1. Po likwidacji WGKS „Flota” powstaje Klub Sportowy „Gwardia” przy WOP Ustka.

Dnia 05.01.1957r., celem uzdrowienia stosunków sportowych, zebrali się działacze sportowi: Z. Rekosiewicz, E. Rojek, H. Wagner, J. Szymański, E. Konik, B. Litewka, W. Trąbka, J. Łysiak, J. Kotarski, S. Stasiński, Motyka i Chmielowski. Stwierdzono, że należy stworzyć jeden silny klub, który by skupiał wszystkich członków z poszczególnych klubów m. Ustki. Miał on też wszechstronną działalność wśród młodzież szkolnej i pozaszkolnej.

Dnia 22.01.1957r. doszło do walnego, sprawozdawczowyborczego zebrania Koła Sportowego „Stal” i „Kolejarz”. Jednomyślnie uchwalono, że powstaje jeden klub na terenie m. Ustki o nazwie: Towarzyski Kolejowy Klub Sportowy „Ustka”.

Składy drużyny Towarzyskiego Klubu Sportowego „Ustka”. Są to zawodnicy: Trąbka, Gudz, Jagodziński, Ciosek, Rudnicki, Stasiński, Olińsk, Banach, Hołubiec, Suliński, Drąg.

Prezesem został Z. Rękosiewicz. Na zebraniu uchwalono Statut Klubu, który był prawną podstawą jego działalności. Od tego momentu obserwuje się prężny rozwój, zwłaszcza sekcji piłki nożnej i wioślarskiej. Wioślarze nie mają równych sobie w okręgu koszalińskim. Kieruje nimi p. Wagner.

Dzięki pomocy PPiUR „Korab” zostaje zakupiony sprzęt wysokiej klasy, dający szansę wygranej z najlepszymi. Sekcja piłki nożnej w roku 1957 uzyskała awans do klasy „A” woj. Koszalińskiego.

Rok 1957. Mecz Wisła Kraków- T.K.S. Ustka. Wynik meczu 4:1, (3:0). Bramkę dla Ustki zdobył J. Charczuk. Skład: J. Szymeński, Bąkowski, Jagodziński, Ciosek, Drąg, Charczuk, Trąbka, Konik, Klęcza, Stasiński, Wroniecki.

Nieco upadły inne sekcje złożone spontanicznie lub tylko w oparciu o zawodników wojskowych. Sekcja podnoszenia ciężarów przeszła do K.S. „Flota”, Gdynia.

W roku 1958 prezesem klubu został Bugajewski. Nadal współpracuje z wojskiem. CSS.

Poprawiły się też warunki finansowe. Skończyły się czasy wyjazdów na mecze ciągnikami z zapasem kilkudziesięciu kanapek, w miejsce nieznanych wówczas diet sportowych.

Rozpoczyna się okres lepszego sportu w dziejach Ustki. TKKS gdyż tak brzmi oficjalna nazwa tego klubu, zdobywa popularność w cały województwie. Na imprezy przychodzą rzesze kibiców. Dużym osiągnięciem była reprezentacja sekcji piłki nożnej w lidze okręgowej w 1958r.

W roku 1973 przy Stoczni „Ustka” w Ustce powstaje nowy klub. Jest to LZS. Stoczniowiec”. Własnymi siłami budują stadion. Działalność tego Klubu umożliwia organizację meczy piłki nożnej, tenisa stołowego, piłki siatkowej i brydża sportowego. Klub ten posiada duże oparcie w Stoczni „Ustka”, dlatego też awans jego zespołów następuje błyskawicznie. Zdobywają zresztą rzesz sympatyków, tworzy nowe grono działaczy.

Władze miejskie i klubowe doszły do przekonania, że działalność dwóch klubów w jednym małym mieście obniża wartość wyczynową sportu. W 1975 roku na wspólnym posiedzeniu Zarządów Klubów i władz miejskich zapadła decyzja – powstaje jeden klub MZKS „Jantar” Ustka. Klub od tego czasu rozpoczyna nowy okres w dziejach miasta. Działa w oparciu o silną bazę organizacyjno-sportową przy poparciu wszystkich zakładów i instytucji.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ksjantarustka.fora.pl Strona Główna -> Mks Jantar Ustka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group Boyz theme by Zarron Media 2003



Regulamin